Římský vrak u pobřeží Mallorky vezl vysoce ceněnou rybí omáčku

Vrak římské lodi, nedávno objevený po bouři u Mallorky, začíná vydávat své poklady. Dávní obchodníci před 1 700 lety na lodi převáželi stovky amfor s vínem, olivami, olejem a rybí omáčkou garum.

07.05.2024 - Stanislav Mihulka



Rybí omáčka je ochucovadlo, které se vyrábí fermentací ryb s mořskou solí. Dnes se používá především v zemích jihovýchodní Asie, přičemž důležitou úlohu hraje ve filipínské, kambodžské, thajské, laoské a vietnamské kuchyni. V západní kuchyni se příliš nepoužívá, ale nebylo tomu tak vždy. Například ve starověké Římské říši byla rybí omáčka nesmírně populární pod názvem garum nebo též liquamen. Po pádu Říma se její používání na Západě postupně vytratilo.

Oblibu rybí omáčky mezi Římany dokládá i nález výjimečného vraku římské lodi, která se asi před 1 700 lety potopila u pobřeží Mallorky. Loď, které se přezdívá Ses Fontanelles, byla objevena úplnou náhodou v roce 2019 po bouři, kdy na její pozůstatky narazili na mělčině nedaleko pláže u letoviska Les Meravelles. Podle archeologů byla loď doslova přecpaná rybí omáčkou.

Vrak s pochoutkou

Ředitel Archeologického institutu Barcelonské univerzity Miguel Ángel Cau Ontiveros a jeho kolegové nedávno zveřejnili v odborném časopisu Archaeological and Anthropological Sciences doposud nejdetailnější analýzu tohoto vraku. Ukázalo se, že většina ze 300 amfor, které loď vezla, obsahovala právě zmíněnou rybí omáčku.

Předešlé archeologické studie vraku Ses Fontanelles dospěly k závěru, že loď vyplula z oblasti dnešního přístavu Cartagena ve Španělsku, který byl v římských dobách známý jako Carthago Spartania. Pak se ale z neznámých důvodů potopila na dohled od pobřeží Mallorky.

TIP: Nálezy z 3000 let starého vraku lodi Uluburun odhalují složitou obchodní síť

Archeologové jsou z vraku nadšeni. Podle Ontiverose je podobný nález zcela výjimečný a jde o jediný známý vrak, který má spojitost s přístavem Carthago Spartania a zároveň jeden z mála vraků ze 4. století našeho letopočtu ze Středomoří. 

Vedle rybí omáčky vědci narazili také na amfory s rostlinným olejem, s největší pravděpodobností olivovým, jiné obsahovaly víno nebo olivy konzervované v octovém nálevu. Kromě hliněných nádob se podařilo nalézt i koženou botu, sandál, hrnec na vaření, olejovou lampu nebo třeba tesařský vrták. Ve vraku lodi badatelé neobjevili žádné lidské ostatky, což může znamenat, že se posádce podařilo dostat se na břeh. Je ale také možné, že posádku smetly mořské vlny. To, co za sebou tito dávní mořeplavci zanechali je ale rozhodně fascinující.


Další články v sekci