Jak se měří přesná vzdálenost Měsíce? Pomocí laseru při zatmění

26.04.2022 - Petr Broža



Toto není obrázek ze science-fiction. Zelený paprsek světla a červený lunární disk jsou dostatečně reálné, zachyceny v ranních hodinách 15. dubna při zatmění Měsíce na západní polokouli naší planety. Proč je Měsíc červený, jsme už několikrát psali - je to důsledek lomu a rozptylu světla slunečního světla v zemské atmosféře na okrajích Země, která dopadá na měsíční povrch.

A ten zelený paprsek, to je skutečný laser. Byl vystřelen z 3,5m teleskopu nacházejícím se v observatoři Apache Point v Novém Mexiku a jeví se zelený díky tomu, jak se rozptyluje v zemské atmosféře. Je namířen na retroreflector, odrazivou plochu, kterou na měsíční povrchu zanechala mise Apollo 15 v roce 1971 na lunárním roveru. Změřením času mezi vystřelením a návratem paprsku můžeme změřit přesnou vzdálenost Měsíce na milimetry.

Při zatmění Měsíce je sluneční zdroj světla schován za Zemí, díky čemuž se přesnost měření výrazně zlepší oproti době běžného úplňku, kdy je povrch doslova zalit slunečním světlem a laserový paprsek je Sluncem rušen. Více informací o měření vzdálenosti Měsíce a odražečích najdete na webu Fyzmatik.


Další články v sekci