Jak se přepravuje kosmická loď: V břiše obřího „pavího očka“

Posádkový modul nového Orionu se vydal na výlet - z New Orleans jej na Kennedyho vesmírné středisko přepravil obří letoun Super Guppy

02.02.2016 - Martin Reichman



Nesjpíš neexistuje žádný jiný stroj s tak nepatřičným názvem jako Super Guppy (guppy z angl. paví očko). Při pohledu na tento podivný obří transportní letoun si lze malinkou rybičku představit je stěží.

Super Guppy, celým názvem Aero Spacelines Super Guppy, je obřím typem transportního letounu, které NASA využívá pro přepravu nákladů velkých rozměrů, zejména velkých dílů kosmických lodí a raket. Momentálně je v provozu jen jeden z celkového počtu pěti vyrobených kusů – ostatní čtyři „super paví očka“ jsou zakonzervována na leteckých základnách v USA, Anglii, Francii a v Německu.

Včera přijal Super Guppy do svých útrob vzácný náklad - z výrobního komplexu NASA Michoud Assembly Facility v New Oreans přepravoval posádkový modul nového Orionu na Kennedyho základnu. Posádkový modul Orionu je určen pro misi Exploration Mission 1 (EM-1), která se má uskutečnit 30. září 2018. V rámci této mise bude také poprvé použita raketa SLS jejímž úkolem bude dopravit k Měsíci nepilotovanou loď Orion. Kromě samotné lodi by mělo k Měsíci směřovat i 13 satelitů.

Témata

Orion
  • Zdroj textu

    blogs.nasa.gov

  • Zdroj fotografií

    NASA, Twitter


Další články v sekci