reklama

Seznamte se s tragicky zesnulou posádkou raketoplánu Challenger

27.1.2016 – Redakce Tajemství vesmíru
Zítra uplyne přesně 30 let od tragické havárie raketoplánu Challenger. Než se však pustíme do popisu samotné tragické události a rozboru příčin havárie, představme si členy posádky této mise. Pro některé z nich to měl být vůbec první let do vesmíru.
Výcvik učitelky
Výcvik učitelky

Christa McAuliffeová (vlevo) spolu s Barbarou R. Morganovou ve výcvikovém centru Johnsonova vesmírného střediska. Učitelka z New Hampshire McAuliffeová byla jednou z obětí havárie raketoplánu Challenger.

 • Příprava na beztížný stav
  Příprava na beztížný stav

  Christa McAuliffeová a Barbara Morganová při tréninku beztížného stavu v letounu KC-135. Morganová se mise STS-51L nezúčastnila, figurovala jako záloha za Christu McAuliffeovou.

 • Příprava na beztížný stav
  Příprava na beztížný stav

  Dva měsíce před havárií Challengeru absolvovali společný test beztížného stavu astronauté Gerard E. Magilton (záloha pro misi STS-61-C  raketoplánu Columbia), Christa McAuliffeová, americký senátor Clarence Nelson (STS-61-C), Barbara R. Morganová (záloha za Christu McAuliffeovou) a Robert J. Cenker (STS-61-C).

 • Christa McAuliffeová na běžeckém trenažeru
  Christa McAuliffeová na běžeckém trenažeru

  Specialistka pro užitečná zatížení Christa McAuliffeová na běžeckém trenažeru v Johnsonově vesmírném středisku.

 • Gregory Jarvis
  Gregory Jarvis

  Gregory Bruce Jarvis byl původně zařazen do mise  STS-51-D raketoplánu Discovery, která proběhla o rok dříve. Tragická mise STS-51L byla jeho první. Zemřel ve věku 41 let.

 • Judith Resniková
  Judith Resniková

  Astronautka Judith Resniková v kanceláři Johnsonova vesmírného střediska. Mise STS-51L byla její druhou – do vesmíru se podívala v rámci mise raketoplánu Dicovery STS-41-D v roce 1984.

 • Francis Richard Scobee
  Francis Richard Scobee

  Poprvé letěl na palubě raketoplánu Challenger k šestidenní misi STS-41-C. Jeho druhý let skončil 73 sekund po startu z Floridy výbuchem raketoplánu Challenger.

 • Výcvik na základně

  Barbara Morganová, Michael J. Smith, neznámý návštěvník, Christa McAuliffeová a velitel Francis R. Scobee během výcviku na základně Ellington Air Field.

 • Posádka STS-51L
  Posádka STS-51L

  Specialisté pro užitečné zatížení Sharon Christa McAuliffeová a Gregory Jarvis, specialistka mise Judith Resniková, velitel Francis R. Scobee, specialista mise Ronald E. McNair, pilot Mike J. Smith a letový specialista S. Ellison Onizuka.

 • Start raketoplánu
  Start raketoplánu

  Raketoplán Challenger odstartoval 28. ledna 1986 v 11:38 hodin východního času.

 • Poslední rozloučení
  Poslední rozloučení

  Prezident Ronald Reagan označil během smutečního ceremoniálu členy posádky za hrdiny.

 • Smutná poslední cesta
  Smutná poslední cesta

  Sedm pohřebních vozů dopravilo ostatky členů posádky na letiště, odkud byly převezeny na leteckou základnu Dover Air Force Base.

Foto, ilustrace: 
NASA Johnson, Flickr
Zdroj: 
Wikipedia, NASA
reklama
reklama