Mezinárodní kosmická stanice: Jak kosmonauti jedí, pijí, spí a chodí na záchod

Plachtíte ve stavu beztíže po kabině, kolem letí ráno rozlitý džus, vy si ospale dáte tortillu s masem a koukáte na rozsáhlé deště nad Afrikou… Jaké to je na ISS?

27.11.2016 - Vít Straka



Život na ISS není jen samá práce (na ISS konkrétně věda a údržba stanice), ale zahrnuje také zábavu, relaxaci či základní věci jako osobní hygienu. V podmínkách orbitální stanice ovšem zmíněné činnosti získávají úplně jiný rozměr.

Náš pozemský den obvykle začíná tím, že vstaneme z postele. Pokud byste však na palubě stanice ulehli večer na běžné lůžko, odplachtíte ve spánku bůhví kam. Astronauti, kteří spali připoutaní ve spacích pytlech, si stěžovali, že je dokáže vzbudit i samovolný pohyb rukou. Členové posádky ISS dnes tráví spánkem vždy 8,5 hodiny, a to v samostatných kójích zhruba o velikosti telefonní budky ve spacáku s popruhy k připoutání. Uvnitř má vesmírný cestovatel naprosté soukromí, fotky rodiny, osobní věci, notebook, osvětlení, dokonce i klimatizaci. Kóje jsou prý dost tiché a tmavé a spí se v nich skvěle.

Běžný pozemšťan obvykle zamíří z postele na toaletu a poté do koupelny. Na ISS jsou nyní toalety dvě – jedna v americké a druhá v ruské části. Pokud chcete jít na malou, přitlačíte si k dotyčnému orgánu hadici, která díky výkonnému odsávání zachytí veškerou moč i případný pach. V americké části se poté moč prostřednictvím destilace a filtrů přemění na pitnou vodu, takže se po vykonání potřeby můžete začít těšit na zítřejší kávu! Na principu výkonného odsávání pracuje samozřejmě i toaleta na velkou potřebu, která už však mnohem více připomíná klasický záchod, na nějž astronaut „usedne“. Posádka si ovšem často stěžuje, že je jeho otvor dost malý a chce to dobrou mušku. Po úspěšném vyprázdnění je zato k dispozici dokonce několik druhů toaletního papíru. 

Zubní pasta k snídani

Ráno si většina z nás čistí zuby. Pokud byste žili na ISS, byl by zmíněný úkon prakticky stejný: kartáček, dávkovač vody, pasta a speciální žvýkačky pro udržení zdravého chrupu v průběhu kosmické mise. Je tu však jeden rozdíl – astronaut pastu po vyčištění zubů zkonzumuje, aby nevznikalo zbytečně moc odpadu, se kterým se na kosmické stanici hospodaří přece jen hůř než na Zemi. Astronaut Andrew Feustel (letěl s Písněmi kosmickými a poté s plyšovým Krtečkem) ostatně na jedné besedě v Čechách prohlásil: „Pokud rádi jíte zubní pastu, staňte se kosmonautem.“

Muži jistě ocení, že pokud jde o holení, měli by dnes na kosmické stanici dokonce dvě možnosti: elektrický holicí strojek (vybavený odsáváním, aby se neucpala klimatizace, přičemž obdobně se řeší i stříhání vlasů), nebo klasickou pěnu ve spreji a poté žiletku na jedno použití plus vlhký ručník. 

Zcela speciální případ pak na ISS představuje sprcha či vana – nenajdete zde totiž ani jedno. Na starších stanicích Saljut, Skylab nebo Mir sice určité patentní sprchy (hermeticky uzavíratelné komůrky s výkonným odsávadlem coby náhradou gravitace) byly, nicméně se takový koncept příliš neosvědčil kvůli značné náročnosti, pokud jde o hospodaření s vodou a vůbec celý úkon. Na ISS tedy vozí zásobovací lodě posádce jakési hadříky na jedno použití v igelitových obalech: jsou napuštěny čisticími a dezinfekčními prostředky a astronaut si jimi pečlivě utře celé tělo, načež se osuší klasickým ručníkem. K mytí vlasů se z dávkovače uvolní velká vodní koule (uvedený tvar zaujme kapalina v beztíži automaticky), načež se voda nechá na základě povrchového napětí vsáknout do vlasů. Poté je třeba vetřít práškový šampon a následně vlasy vysušit ručníkem. 

Sušené jídlo

Možná vás poněkud zarazí, že se ve vesmíru nepoužívají k uchování potravin lednice či mrazáky (zmíněná zařízení se sice na ISS nacházejí, ale jsou velmi výkonná a slouží výhradně ke skladování vědeckých vzorků). Důvodem je jednak značná spotřeba elektřiny a také nepříliš vysoká spolehlivost, pokud jde o nepřetržitý provoz. 

Zásobovací lodě vozí na stanici jídlo, jež vydrží v poživatelném stavu delší dobu při pokojové teplotě: v konzervách, vakuových obalech či dehydrované. Pochopitelně se nejedná o bůhvíjak pestrou či chutnou stravu, nicméně už dnes si lze na ISS připravit například tortillu s masovou náplní a občas v kosmické lodi dorazí i čerstvé ovoce či zmrzlina. Přivezenou stravu je možné ohřát a posádka má k dispozici také horkou vodu na kávu, čaj či polévku, stejně jako studenou třeba na přípravu ovocného džusu z prášku. Drinky lze rovněž na chvíli umístit do malého chladiče. Astronauti na ISS jedí třikrát denně, přičemž používají výhradně lžíci. 

Je na stanici vodka?

Konzumace alkoholu je na stanici sice oficiálně zakázána, nicméně výše zmíněný astronaut Andrew Feustel při návštěvě České republiky v roce 2009 uvedl, že pro účely přípitku alkoholickými nápoji se posádka shromažďuje v ruském segmentu komplexu. Objektivně uznejme, že menší množství alkoholu má pozitivní dopady na funkci organismu, odstraňuje stres z letu a také utužuje morálku a vztahy mezi kosmonauty. 

Pokud se zúčastníte dlouhodobého letu na ISS, budete mít v pracovním týdnu každý den snad jen hodinku volna před spaním. Víkendy však posádka ctí: v sobotu je na pořadu dne pouze generální úklid a v neděli téměř nic – kromě tělocviku, který je nutné praktikovat až 2,5 hodiny denně, aby kosmonautům v beztíži příliš neochablo svalstvo. Poslední den v týdnu mají členové posádky také možnost uskutečnit privátní telekonferenci (něco jako Skype) s přáteli a příbuznými na Zemi. 

Témata

ISS
  • Zdroj textu

    Tajemství vesmíru 6/2014

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci