Může se Pluto stát zase planetou?

12.11.2016 - František Martinek



K objevu Pluta došlo v roce 1930, a vzhledem k tomu, že Slunce obkrouží jednou za 248 let, nepozorují jej astronomové ještě ani na polovině oběhu. Podle původních představ mělo mít Pluto poměrně velký průměr, a proto bylo zařazeno mezi planety: Stalo se tak devátým členem Sluneční soustavy. Jenže odborníci jeho velikost postupně upřesňovali a zjistili, že je mnohonásobně menší, než předpokládali – dokonce menší než Měsíc. Pozorování povrchu Pluta bylo přitom takřka nemožné i s použitím největších dalekohledů.

Později určený průměr Pluta odpovídal některým tělesům objeveným v Kuiperově pásu, za drahou Neptunu. Vzniklo tedy dilema: Buď je také zařadíme mezi planety a určíme velikostní limit pro planetární těleso, nebo Pluto o post právoplatné planety přijde. Nakonec nastala druhá zmíněná možnost, a to v roce 2006 na pražském zasedání Mezinárodní astronomické unie, kde byla mimo jiné schválena definice planety a zavedena nová kategorie těles – trpasličí planety. Do této skupiny se pak přesunulo i Pluto.

Pravděpodobnost objevu nového objektu, který by se velikostí zařadil mezi planety Sluneční soustavy, je velmi malá, avšak počet známých trpasličích planet se zcela určitě zvýší. Každopádně, Pluto bude do této kategorie patřit i nadále – přestože se podle informací ze sondy New Horizons jedná o velmi zajímavé těleso o průměru 2 372 km.

Témata

Pluto
  • Zdroj textu

    Tajemství vesmíru 1/2016

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci