reklama

Na návštěvě v chilské poušti Atacama: Ve výstavní síni evropské astronomie

17.2.2017 – Martin Reichman
Evropská jižní observatoř (ESO) provozuje v oblasti pouště Atacama v Chile tři unikátní observatoře světové úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor

Zatímco La Silla je druhou vědecky nejproduktivnější observatoří na světě, Paranal se soustavou dalekohledů VLT (Very Large Telescope) je dokonalou vlajkovou lodí evropské astronomie. Observatoř Chajnantor je zase domovem oceňovaného radioteleskopu APEX.

Pohled z ptačí perspektivy na VLT
Pohled z ptačí perspektivy na VLT

V Paranalu se nachází čtyři 8,2 m teleskopy, čtyři 1,8 m pomocné dalekohledy VST a 4,1 m infračervený přehlídový teleskop VISTA.

 • ALMA pod Magellanovými mračny
  ALMA pod Magellanovými mračny

  Antény Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), na náhorní plošině Chajnantor v chilských Andách. V pozadí jsou k vidění Velké a Malé Magellanovo mračno.

 • Kometa Lovejoy navštívila La Sillu
  Kometa Lovejoy navštívila La Sillu

  Observatoř ESO La Silla navštívila v lednu 2015 kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Na obrázku jsou i dva dalekohledy: 3.6m dalekohled ESO (vlevo) a SEST (Swedish-ESO Submillimetre Telescope).

 • Antény teleskopu ALMA pod Mléčnou dráhou
  Antény teleskopu ALMA pod Mléčnou dráhou

  V předtuše budoucí práce vzhlížejí čtyři antény radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) k hvězdnaté noční obloze. Napravo osvětluje scénu Měsíc, nalevo se táhne pás Mléčné dráhy.

 • APEX drží hlídku na Chajnantoru
  APEX drží hlídku na Chajnantoru

  Dalekohled APEX (Atacama Pathfinder Experiment) se dívá na nebe během jasné měsíčné noci na Chajnantoru. S průměrem antény 12 metrů je APEX největší jednoduchý dalekohled pozorující v submilimetrové oblasti, který pracuje na jižní polokouli.

 • Přehlídkový dalekohled VISTA
  Přehlídkový dalekohled VISTA

  VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) ― je součástí ESO Observatoře Paranal. Pracuje v oblasti viditelných a blízko-červených vlnových délek a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě.

 • E-ELT
  E-ELT: Největší oko lidstva

  E-ELT bude „největším okem lidstva hledícím do nebe" – stane se největším dalekohledem na světě pro viditelné světlo a blízkou infračervenou oblast.Stavba tohoto teleskopu byla schválena na konci roku 2014 a první světlo by dalekohledem mělo projít v roce 2024. 

Foto, ilustrace: 
ESO
Zdroj: 
ESO
reklama