Nevyužitý zdroj: Jestli na Marsu existuje život, tak musí být velmi vzácný

Atmosféra Marsu je bohatá na oxid uhelnatý. A nikdo ho nevyužívá

09.05.2017 - Stanislav Mihulka



Pokud na rudé planetě doopravdy existují živé organismy, tak jsou velice vzácné. Naznačuje to objev vydatného zdroje energie v atmosféře Marsu. Je tam totiž neobvykle velké množství oxidu uhelnatého, který na Zemi mnohé organismy přeměňují na oxid uhličitý a získanou energii využívají ke svému růstu.

Podle astrobiologa Stevena Sholese z Washingtonské univerzity je to jako kdybychom objevili bohatě prostřený stůl. Stačilo by jenom jíst a jíst. Ale u toho stolu přitom nikdo nesedí. Živé organismy jsou tudíž na Marsu velmi vzácné nebo prostě a jednoduše neexistují.

U stolu nikdo nesedí

Sholes to propočítal a zjistil, že by za daných okolností na Marsu mohlo být jenom tolik organismů, že by to odpovídalo jedné miliardtině biomasy organismů na Zemi. To je méně než jeden mikrob na krychlový centimetr „půdy“ Marsu.

TIP: Nová teorie: Byl dávný Mars obyvatelný díky výtryskům metanu?

Neznamená to, že by na Marsu nemohl být život. Také není nezbytně nutné využívat bohatý zdroj oxidu uhelnatého. Kdyby ale na Marsu byly nějaké organismy, tak by bylo zvláštní, kdyby takto dostupnou energii nezužitkovaly. Prostor pro objevení života na rudé planetě se tím pádem dále zmenšuje.

 

  • Zdroj textu

    New Scientist

  • Zdroj fotografií

    NASA / JPL


Další články v sekci