reklama

O víkendu vyrazí Falcon 9 k poslednímu letu: Pokusí se o přistání na moři

15.1.2016 – Martin Reichman
Raketa Falcon se chystá opět ke startu. Po vynesení oceánografické družice se pokusí o přistání na moři

V neděli se chystá opět odstartovat raketa Falcon. Na rozdíl od posledního startu spojeného s velkolepým přistáním prvního stupně půjde tentokrát o původní verzi Falconu, označovanou jako v1.1. Ke startu má podle plánu dojít v neděli v 19:42 našeho času z Vandenbergovy základny (záložní startovací okno pro případ problémů či nepříznivého počasí je stanoveno na pondělí 19:31 SEČ). 

Úkolem Falconu bude vynést na oběžnou dráhu družici Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) Jason-3. Tato půltunová družice je společným projektem americké a francouzské kosmické agentury a má sloužit k topografickým měřením oceánů včetně výšky hladiny a vln.

Řízené přistání na moři

Vynesení družice ale nebude jediným úkolem Falconu. Pokud to počasí a okolnosti dovolí, budeme svědky dalšího pokusu o řízené přistání prvního stupně rakety – tentokrát ovšem nikoliv na zemi, ale na autonomní plovoucí plošině ASDA

Půjde o v pořadí již o pátý pokus o přistání na plovoucí plošině, jen dva z nich ale byly realizovány - pokus z 11. února 2015 byl odvolán pro nepřízeň počasí a pokus z 28. června 2015 skončil havárií rakety Falcon.

Úspěchem ale neskončily ani dva realizované pokusy - 10. ledna 2015 byl první stupeň během tvrdého dopadu na plošinu zničen, při druhém pokusu v dubnu 2015 se raketa po dosednutí na přistávací plošinu převrátila a explodovala. V pořadí pátý pokus má proběhnout v neděli, kdy se první stupeň Falconu pokusí přistát na plošině plovoucí přibližně 270 kilometrů na jih od Vandenbergovy základny.

Nedělní start Falconu v1.1 bude zároveň i jeho derniérou - napříště už by měl létat jen vylepšený a výkonnější Falcon v1.2 FT.

Poslední pokus o přistání Falconu na moři

Poslední pokus o přistání prvního stupně Falconu na plovoucí plošině se zdařil tak napůl – první stupeň na plošinu sice dosedl, kvůli vychýlení se ale převrátil.

Foto, ilustrace: 
SpaceX
Zdroj: 
SpaceX
reklama