Objev díky náhodě: Astronomové objevili nejmenší známou hvězdu

Mezi největší známé hvězdy patří UY Scuti, V354 Cephei, VX Sagittarii a VY Canis Majoris. Nově objevená hvězda je rekordmanem na opačném pólu velikostního spektra

04.08.2017 - Martin Reichman



Během pátrání po exoplanetách narazil tým astronomů z univerzity v Cambridge na opravdovou perlu – ve vzdálenosti 600 světelných let daleko od Země se jim podařilo objevit nejmenší známou hvězdu. Výjimečnost objevu podtrhuje skutečnost, že hvězda, která dostala označení EBLM J0555-57Ab, je podle vědců tak malá že menší už být vlastně ani nemůže. Pokud by byla ještě menší, nemohlo by na ní docházet k procesu termojaderná fúze a hvězda by se změnila na hnědého trpaslíka.

TIP: Jak maximálně velká může být hvězda?

Velikostí nově objevená hvězda odpovídá Saturnu a přitažlivost na jejím povrchu je podle vědců zhruba třistakrát větší než na Zemi. Hmotnost hvězdy EBLM J0555-57Ab je pak přibližně stejná jako u hvězdy TRAPPIST-1, její velikost je asi o třicet procent menší. Podle vědců jde s velkou pravděpodobností o chladného trpaslíka třídy M. Jedná se tak o zdaleka nejpočetnější spektrální třídu hvězd s přibližně 80% zastoupením.

  • Zdroj textu

    Astronomy & Astrophysics

  • Zdroj fotografií

    Astronomy & Astrophysics


Další články v sekci