reklama

Saturnův měsíc Mimas: Ohromující hora uprostřed kráteru Hvězdy smrti

11.1.2017 – Martin Reichman
Kráter Herschel
Kráter Herschel na měsíci Mimas

Snímek Saturnova měsíce Mimasu pořídila na konci října loňského roku sonda Cassini.

Nepřehlédnutelnou dominantou Saturnova měsíce Mimasu je impaktní kráter na jeho povrchu, nazvaný po svém objeviteli Williamu Herschelovi. Kráter je obdivuhodný svým rozsahem – zabírá totiž téměř třetinu měsíční polokoule. Valy kráteru dosahují výšky přibližně 5 km, kráter je hluboký 10 km. V centrální části se nachází vyvýšeniny s vrcholem dosahujícím výšky přes 6 kilometrů. Vzhledem k velikosti Mimasu jde o ohromující útvar. Náraz tělesa, které tento kráter způsobilo, narušil vnitřní stavbu měsíce. Na opačné polokouli došlo vlivem šokových vln k popraskání měsíční kůry.

TIP: Co je důvodem vrtkavého chování Saturnova měsíce Mimasu?

Průměrná teplota povrchu Mimasu je 73 kelvinů, což je přibližně -200 °C. Při tak nízké teplotě se led na povrchu měsíce stává velmi tvrdým a jeho tvar zůstává zachován po dlouhou dobu. Proto se impaktní krátery dochovaly od svého vzniku až dodnes.

I když bývá naznačována podobnost mezi vzhledem Hvězdou smrti ze Star Wars a vzhledem měsíce Mimas s kráterem Herschel, vznikl film několik let dříve, než byl kráter Herschel objeven.

Zdroj: 
NASA, Wikipedia
Foto, ilustrace: 
NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
reklama