reklama

Vědci ocenili „marťana“ Marka Watneye: Pojmenovali po něm nový druh rajčat

26.2.2016 – Martin Reichman
Asociace amerických botaniků projevila smysl pro humor - na počest hlavního hrdiny románu Marťan, pojmenovala nový druh rajčat po Marku Watneyovi
Mark Watney
Největší botanik Marsu

Mark Watney (Matt Damon) musel kvůli přežití vypěstovat na Marsu brambory. Asociace botaniků na jeho počest pojmenovala nový druh rajčat Solanum watneyi.

„Já jsem největší botanik na téhle planetě,“ říká v jedné ze scén filmového trháku Marťan hlavní hrdina Mark Watney (Matt Damon). Kromě titulu „největšího botanika Marsu“ mu nyní náleží i ocenění „Čestný člen Americké botanické společnosti“. Čestný titul se mu asociace botaniků rozhodla udělit za propagaci jejich oboru.

Členství v prestižním vědeckém spolku ale není jediným oceněním. Bývá zvykem, že nové druhy rostlin získávají jména po svých objevitelích. Doktor Chris Martine, který v Austrálii objevil nový druh rajčat se proto rozhodl, že na počest Mark Watneye ponesou nová rajčata jméno Solanum watneyi.

TIP: Jak vypadají místa z románu Marťan ve skutečnosti

Mimochodem, brambory (Solanum tuberosum), které Mark tak usilovně zkoušel na Marsu pěstovat, jsou stejného rodu, jako „jeho“ rajčata. A aby toho nebylo málo, přirozeným domovem rajčat „watneyovek“ je stylově marsovsky načervenalá půda severní Austrálie.

Tagy: 
Foto, ilustrace: 
20th Century Fox, Christopher T. Martine
Zdroj: 
huffingtonpost.com, phytokeys.pensoft.net
reklama
reklama