reklama

Vědci ocenili „marťana“ Marka Watneye: Pojmenovali po něm nový druh rajčat

26.2.2016 – Martin Reichman
Asociace amerických botaniků projevila smysl pro humor - na počest hlavního hrdiny románu Marťan, pojmenovala nový druh rajčat po Marku Watneyovi
Mark Watney

„Já jsem největší botanik na téhle planetě,“ říká v jedné ze scén filmového trháku Marťan hlavní hrdina Mark Watney (Matt Damon). Kromě titulu „největšího botanika Marsu“ mu nyní náleží i ocenění „Čestný člen Americké botanické společnosti“. Čestný titul se mu asociace botaniků rozhodla udělit za propagaci jejich oboru.

Členství v prestižním vědeckém spolku ale není jediným oceněním. Bývá zvykem, že nové druhy rostlin získávají jména po svých objevitelích. Doktor Chris Martine, který v Austrálii objevil nový druh rajčat se proto rozhodl, že na počest Mark Watneye ponesou nová rajčata jméno Solanum watneyi.

TIP: Jak vypadají místa z románu Marťan ve skutečnosti

Mimochodem, brambory (Solanum tuberosum), které Mark tak usilovně zkoušel na Marsu pěstovat, jsou stejného rodu, jako „jeho“ rajčata. A aby toho nebylo málo, přirozeným domovem rajčat „watneyovek“ je stylově marsovsky načervenalá půda severní Austrálie.

Tagy: 
Foto, ilustrace: 
20th Century Fox, Christopher T. Martine
Zdroj: 
huffingtonpost.com, phytokeys.pensoft.net
reklama