Vědci zachytili nevysvětlitelný signál z vesmíru: Podobá se legendárnímu Wow!

V roce 1977 vědci zachytili tajemný signál, pro který dodnes neexistuje uspokojivé vysvětlení. Podobný signál se podařilo zachytit i nyní v Rusku

31.08.2016 - Martin Reichman



Když 15. srpna 1977 analyzoval Dr. Jerry R. Ehman záznam z teleskopu Big Ear - oněměl údivem. Své překvapení dokumentoval ručně psanou poznámkou, která dala signálu i jméno – zrodil se Signál Wow!

Signál Wow!

Signál Wow! je vlastně záznamem signálu na frekvenci nejrozšířenějšího prvku ve vesmíru – vodíku. Ehman věřil, že frekvence 1 420 MHz by mohla být mimozemskými civilizacemi využita jako „lingua franca“ mezihvězdné komunikace. Pomocí jednoduchého klíče převáděl zachycený signál (respektive změny v jeho intenzitě) na text - signál v rozmezí 10,0 až 10,999 znamenal písmeno „A“, 11,0 až 11,999 písmeno „B“, atd. Klíč pamatoval i na číslice a mezery.

15. srpna 1977 se Ehmanovi podařilo zachytit signál, který po převedení do pozemštiny zněl: 6EQUJ5. Zdrojem signálu měla být oblast v souhvězdí Střelce, blízko dvojhvězdy páté magnitudy Chi-1 Sagittarii, vzdálené zhruba 220 světelných let od Země.

Neobvyklý a silný

Něco podobného se podařilo minulý rok vědcům v Rusku. Během loňského května zachytil zdejší radioteleskop RATAN-600 v pásmu 11 GHz signál, který přicházel z oblasti hvězdy HD 164595, ležící 94 světelných let od Země. Signál měl neobvykle vysokou frekvenci a intenzitu.

Zpráva o zachycení signálu byla zveřejněna teprve nyní a podrobněji se jí budou astronomové zabývat příští měsíc na Mezinárodním astronautickém kongresu v mexické Guadalajaře.

TIP: Americký profesor přišel s vysvětlením legendárního Wow! signálu z vesmíru

Signál přicházející z HD 164595 měl podle vědců amplitudu, která by mohla naznačovat, že je umělého původu. Není to ale jediná (a ani nejpravděpodobnější) možnost. Stejně tak může mít prozatím nevysvětlitelný signál zcela přirozené příčiny. Do pátrání se zapojil i institut SETI, který se na danou oblast zaměřil tento týden. Žádné informace z aktuálního pozorování ale zatím zveřejněny nebyly.

  • Zdroj textu

    Astronomy Magazine

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci