Výtah na geostacionární dráhu? Podle nové studie již v roce 2030

Do roku 2030 budeme mít k dispozici materiál, ze kterého bude možné vyrobit lano pro geostacionární výtah

20.01.2016 - Martin Reichman



Pokud dnes chceme dopravit satelit nebo jiné zařízení do vesmíru, potřebujeme k tomu složité nosné zařízení – nejlépe raketu, raketoplán nebo podobný stroj. Doprava jednoho kilogramu užitečné váhy na geostacionární oběžnou dráhu (GEO) je ale velmi drahá - okolo 22 tisíc dolarů. Alternativní způsob dopravy by se tak nepochybně hodil.

Výtahem  na oběžnou dráhu

Jaké možnosti se ale vlastně nabízejí? Na matičce Zemi se pro dopravu do výšek skvěle osvědčil výtah. Proč to tedy nevyzkoušet ve větším měřítku? Jedním z (mnoha) problémů je nosné lano, respektive materiál k jeho výrobě. 

Lano, které by bylo možné použít pro geostacionární výtah by totiž muselo měřit okolo 100 tisíc kilometrů a kromě sebe sama by muselo být schopné unést i potřebné užitečné zatížení. Takový materiál dnes sice neexistuje, ale podle nedávno zveřejněné studie inženýrů z International Space Elevator Consortium bude takový materiál k dispozici nejpozději do roku 2030. ISEC přitom sdružuje uznávané kapacity, na vývoji nového materiálu se podílí například David Raitt, který dříve pracoval pro Evropskou vesmírnou agenturu.

TIP: Kosmický výtah: Příští stanice geostacionární dráha Země

Pokud se vám zdá koncept vesmírného výtahu nesmyslný, pak vězte, že NASA jej na úplně lehkou váhu nebere. Již v roce 2003 si nechala zpracovat studii proveditelnosti, což dokládá, že jej alespoň v teoretické rovině nepokládá za pouhé snílkovství autorů sci-fi. Jistě, cesta k vesmírnému výtahu může být ještě velmi dlouhá, ale stejně nevěřícně by na současné technologie pohlíželi lidé před sto lety.

  • Zdroj textu

    New Space, Futurism

  • Zdroj fotografií

    Visuals Unlimited


Další články v sekci