reklama

Mise vesmírného traktoru končí: Kongres seškrtal NASA rozpočet

16.6.2017 – Martin Reichman
Mise, která měla vyzvednout balvan z blízkozemní planetky, zřejmě definitivně končí. Americký Kongres neschválil její další financování
Asteroid Redirect Mission
Asteroid Redirect Mission

Původní plán počítal s vysláním robotické sondy k blízkozemní planetce. Po přistání měl robot dopravit obří balvan k Měsíci, kde jej měli prozkoumat astronauté.

Měla to být spektakulární vesmírná mise srovnatelná s příběhem sondy Rosettyuž za čtyři roky měla k vybrané planetce zamířit robotická sonda, přistát na jejím povrchu a vyzvednout z něj balvan. Po jeho dokonalém prozkoumání jej měl robot ARRM přemístit na oběžnou dráhu Měsíce. Ze Země by pak k němu zamířili astronauté s cílem odebrat z něj vzorky a dopravit je zpátky na Zemi.

Konec vesmírného traktoru

Nyní to ale vypadá, že mise Asteroid Redirect Mission (ARM) skončí v šuplíku plánovačů NASA. V rámci úsporných opatření nezískala NASA od Kongresu dostatek financí a mise tak zřejmě definitivně končí.

Vše přitom vypadalo velmi nadějně – v loňském roce NASA oznámila první zkoušky robotické paže, která měla balvan z povrchu planetky vyzvednout. Souběžně probíhal výběr cílové planetky. Vesmírná agentura jako vhodný cíl zvažovala Itokawu, Bennu, 1999 JU a 2008 EV5, přičemž posledně jmenovaný objekt patřil mezi nevětší favority. Projekt měl posloužit k otestování technologií pro případ, že by Zemi hrozila srážka s vesmírným objektem a technologie použité během této mise měly najít uplatnění při stavbách základny na Měsíci a na Marsu.

TIP: Kolik stojí velké mise? New Horizons stojí jako jeden den armády v Iráku

Podle Dana Mazaneka, který se na přípravách náročného projektu podílel, neznamená zrušení mise konec vývoje původně plánovaných technologií. Robotická paže, stejně jako další plánované součásti, mohou najít své uplatnění v dalších projektech NASA. Podle Mazaneka je dokonce možné, že se v budoucnosti NASA k projektu ARM vrátí.

Foto, ilustrace: 
NASA
Zdroj: 
spacenews.com
reklama