Skutečně musejí žraloci stále plavat, aby se neutopili?

Žraloci patří mezi dokonale adaptované tvory a platí to i pro jejich systém dýchání, který jim umožňuje přizpůsobit se životu ve vodě.

09.02.2024 - Barbora Jelínková



Na rozdíl od kostnatých ryb postrádají žraloci skřele, které by vířily vodu kolem žaber, když se živočich nehýbe. Tekutina jim proudí přímo přes tlamu a její pohyb zajišťuje aktivita lícních svalů – takže může žralok teoreticky zůstat na místě, aniž by přerušil přísun kyslíku k žaberním štěrbinám. Druhy, jež příliš neplavou, mají zmíněné svaly vyvinutější. 

Zhruba dvacítka ze čtyř set známých druhů paryb jimi však nedisponuje vůbec, a právě pro ně platí, že nesmějí přestat plavat. V takovém případě by totiž voda kolem jejich žaber neproudila a tvor by se skutečně udusil. Jedná se zejména o velké druhy, včetně nechvalně proslulého žraloka bílého, žraloka mako, žraloka kladivouna nebo žraloka obrovského.

Drtivá většina žraloků využívá kombinaci obou způsobů dýchání – pokud plavou, vhání si do žaber okysličenou vodu, ze které filtrují kyslík a ve chvílích, kdy jsou naopak v klidu, využívají k vhánění vody do žaber své lícní svaly. Týká se to například žraloka Perezova ale i mnoha dalších druhů.


Další články v sekci